Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że od 12 września ma miejsce wzmożona aktywność pochodni (tzw. flary) na terenie projektu Polimery Police. Efekt świetlny widoczny jest z dużej odległości i jest związany z trwającymi pracami testowymi instalacji. Efektowi świetlnemu towarzyszy również efekt dźwiękowy. Jest to kontrolowany, w pełni bezpieczny proces – zarówno dla instalacji, pracowników zakładów oraz mieszkańców powiatu polickiego. Ilość zrzuconych na pochodnię węglowodorów mieści się w parametrach projektowych pochodni.
Pochodnia ma wysokość 128 m i wraz z całym systemem zrzutów zapewnia bezpieczne odprowadzenie gazów zrzutowych z instalacji podczas normalnej pracy, rozruchu, odstawienia oraz awarii instalacji, poprzez ich spalenie na szczycie pochodni. Proces zrzutu gazów na pochodnię wynika z uwarunkowań technologicznych związanych z działalnością zakładu chemicznego. Jest to stosowany powszechnie w kraju i na świecie w tego typu zakładach, element systemu zarządzania bezpieczeństwem procesowym.
W zakładzie prowadzony jest stały monitoring jakości procesu spalania w oparciu o system sterowania i system kamer przemysłowych.
Mieszkańców powiatu polickiego uprzejmie prosimy o wyrozumiałość. Aktualnie instalacja znajduje się w okresie rozruchu, podczas którego w szczególności mogą wystąpić uciążliwości związane z hałasem oraz efektami świetlnymi.
Bieżące informacje dotyczące uciążliwości wysyłane są do mediów lokalnych, przedstawicieli przyległych do instalacji sołectw oraz umieszczane na stronie internetowej spółki w zakładce AKTUALNOŚCI.